جدول محتوا

جدول محتوا

background for all page شهر هوشمند

شهر هوشمند راهی برای توسعه بهتر

شهر هوشمند را بشناسیم

شهر هوشمند چارچوبی است که عمدتاً از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه‌های توسعه پایدار و با هدف رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی، ایجاد شده است.

بخش بزرگی از این چارچوب، اساساً یک شبکه هوشمند از اشیاء متصل و ماشین‌هایی است که اطلاعات را با استفاده از فناوری بی‌سیم و رایانش ابری انتقال می‌دهند. برنامه‌های IoT مبتنی بر رایانش ابری، اطلاعات را در لحظه دریافت، تجزیه و تحلیل و مدیریت می‌کنند تا به شهرداری‌ها، شرکت‌ها و شهروندان کمک کنند که برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرند. مردم برای ارتباط با اکوسیستم‌های یک شهر هوشمند، از راه‌های مختلفی همچون تلفن‌های هوشمند، ابزارهای هوشمند قابل حمل، اتومبیل‌ها و خانه‌های هوشمند، استفاده می‌کنند.

شهر هوشمند

شهر هوشمند راهی برای توسعه بهتر! یکپارچه سازی اشیا و داده‌ها با زیرساخت‌های فیزیکی و خدمات شهری، می‌تواند هزینه‌ها را کاهش و پایداری را بهبود دهد. جوامع می‌توانند روشهای توزیع انرژی را بهبود بخشند، جمع آوری زباله را ساده‌تر کرده و با کمک IoT باعث کاهش ترافیک و حتی بهبود کیفیت هوا گردند. به عنوان مثال، چراغ‌های راهنمایی هوشمند، داده‌ها را از سنسورها و اتومبیل‌ها دریافت کرده و بر اساس این اطلاعات لحظه‌ای یا Real Time به‌گونه‌ای عمل می‌کنند تا به بهترین حالت، در زمان مواجه با ترافیک، عمل کرده و از راه بندان جلوگیری کنند. اتومبیل‌های متصل می‌توانند با پارکومترها و پایانه‌های شارژ الکتریکی خودروها ارتباط برقرار کنند و بهترین مسیر را برای رانندگان، جهت رسیدن به نزدیکترین نقطه قابل دسترس فراهم کنند. سطل‌های زباله هوشمند به طور خودکار داده‌ها را به شرکت‌های مدیریت زباله ارسال می‌کنند و زمانبندی تخلیه زباله‌ها را بسیار دقیقتر و کاراتر از یک برنامه از قبل تعیین شده، برنامه ریزی می‌کنند. تلفن‌های هوشمند شهروندان تبدیل به کارت شناسایی و گواهینامه رانندگی آنها می‌گردد و در نتیجه سرعت و سادگی ارائه خدمات دولتی را افزایش می‌دهد. این فناوری‌ها باهم در حال بهینه سازی زیرساخت‌ها، قابلیت پرتابل بودن، خدمات عمومی و انرژی می‌باشند.

شهر هوشمند (Smart City) به شهری گفته می‌شود که بر اساس آخرین نظریه‌های تکامل یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات، داری هفت معیار اصلی ذیل باشد:

شهر هوشمند یک منطقه شهری است که از انواع مختلف سنسور‌های الکترونیکی برای جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل آن‌ها استفاده می‌کند، که این اطلاعات برای مدیریت دارایی‌ها و منابع شهری کارآمد است. این پروسه، شامل اطلاعات جمع‌آوری شده از شهروندان، دستگاه‌ها و منابع شهری است که پردازش و تجزیه و تحلیل می‌شود تا به نظارت و مدیریت ترافیک و حمل و نقل، سیستم، نیروگاه، آب، تأمین شبکه های، زباله، مدیریت، قانون اجرای سیستم‌های اطلاعاتی و مدارس و کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها و دیگر خدمات اجتماعی کمک کند. طبق معاطلات دامری پایه های تعریف هوشمندی شهر را باید روی مولفه های اصلی آن بنا نهاد، این مولفه ها عبارتند از : زمین، زیرساخت، مردم و دولت زمین به معنای محدوده شهر است، یعنی ناحیه جغرافیایی که شهر در آن قرار دارد. زیرساخت ها که مولفه مهمی هستند شامل تمام امکانات فیزیکی شهر مانند خیابان ها، ستختمان ها، امکانات حمل و نقل و ... می شوند. منظور از مردم نیز شهروندان، گردشگران، دانشجویان غیربومی و افراد غیر بومی است که در شهر کار می کنند. دولت نیز همان موجودیت سیاسی محلی است که از جانب حاکمیت، مدیریت شهر را بر عهده دارد.

تعاریف شهر هوشمند

منبع تعریف
Giffinger شهر هوشمند، شهری است با عملکرد خوب براساس ترکیب هوشمندی از اقدامات مردمی و فعالیت های شهروتندان قاطع، مستقل و آگاهانه شکل گرفته است.
IBM شرکت IBM شهر هوشمند را به این صورت تعریف کرده است : شهری است که از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای دریافت، تحلیل و یکپارچه سازی اطلاعات کلیدی برای سامانه های پایه ای شهر استفاده می کند.
California institute یک جامعه هومشند، جامعه ای است که تلاش آگاهانه برای بکارگیری فناوری اطلاعات جهت تغییر شکل رندگی و کار در شهر را به صورتی بنیادی و اصولی انجام می دهد نه روش های تدریجی.
Su et al شهر هوشمند، محصول ترکیب شهر دیجیتال با فناوری اینترنت اشياء می باشد.
Northstream شهر هوشمند شهری است که در آن شهروندان، اشیاء، امکانات شهری و... به روشی یکپارچه با استفاده از فناوری های ارتباطی فراگیر به هم متصل شده اند تا تجربه زندگی شهری در قرن ۲۱ را ارتقاء بخشند.
Hall شهری که در آن وضعیت تمامی زیرساخت های مهم و حیاتی آن همانند جادهها، پل ها، تونل ها، خطوط ریلی، مترو، فرودگاه، سواحل دریا، مخابرات، آب، برق، حتی ساختمان های اصلی، بطور یکپارچه نظارت می شود و می تواند به مدیریت بهینه منابع، نگهداری پیشگیرانه و نظارت بر جنبه های امنیتی و ارائه خدمات حداکثری به شهروندان بپردازد.
Setis-Eu شهری هوشمند است که در آن طیف وسیعی از فناوریها همانند بازیافت آب، شبکه پیشرفته انرژی و ارتباطات موبایلی جهت کاهش تاثیرات زیست محیطی و ارائه زندگی بهتر به شهروندان ترکیب شده اند.
Dameri شهر هوشمند یک محدوده جغرافیایی مشخص است که در آن فناوری های پیشرفته مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات، حمل ونقل، تولید انرژی و... در ترکیب با هم باعث ارتقای زندگی، مشارکت و همکاری، کیفیت محیط زیست و توسعه هوشمند برای شهروندان می شوند. این مفهوم با مجموعه ای از فعالیتها که بطور منسجم تعریف می شوند امکان تعریف قوانین و سیاست های لازم برای مدیریت شهری را فراهم می سازند.
Qi et al یک شهر دیجیتال اساسا" یک سامانه انعطاف پذیر، پیچیده و باز و بر شبکه های کامپیوتری و منابع اطلاعات شهری است که یک فضای مجازی دیجیتال را برای شهر شکل می دهد. شهر دیجیتال یک مرکز توسعه منابع اطلاعاتی و محلی برای تبادل خدمات اطلاعاتی ایجاد می کند.
Schuler در دیجیتال حداقل دو تعریف احتمالی دارد : (۱) شهری که با استفاده از فناوری دیجیتال، متحول و بازجهت دهی می شود و (۲) یک نمود یا بازتاب دیجیتال از برخی از جنبه های یک شهر واقعی قابل تصور.
Hiramatsu & Ishida مفهوم شهر دیجیتال، ساخت عرصه ای است که در آن مردم یک منطقه می توانند دانش، تجربیات و علایق مشترک خود را تبادل کرده و به اشتراک گذارند. شهر دیجیتال، اطلاعات شهری را یکپارچه ساخته (بصورت آنلاین و قابل ذخیره سازی و فضای عمومی لازم را در اینترنت برای شهروندان و گردشگران فراهم می آورد.
Komninos شهر دیجیتال فضایی را فراهم می آورد که در آن زیرساختهای مخابراتی و پهن باند با سامانه های رایانه ای سرویس گرا و انعطاف پذیر ترکیب می شوند؛ این ترکیب جدید زیرساختهای دیجیتال برای ارائه خدمات بهتر برای شهروندان، مشتریان و کسب و کارها در یک فضای مشخص است.
Yovanof & Hazapis عبارت شهر دیجیتال (جامعه دیجیتال، شهر اطلاعاتی، شهر الکترونیک) یعنی یک جامعه متصل که زیرساخت های مخابراتی، پهن باند، زیرساخت کامپیوتری سرویس گرای انعطاف پذیر مبتنی بر استاندارد صنعت باز و خدمات نوآورانه برای تامین نیازمندیهای دولتها، کارمندان، شهروندان و کسب و کارها را با هم ترکیب می کند. هدف شهر دیجیتال ایجاد محیطی است برای به اشتراک گذاری و یکپارچه سازی اطلاعات و تجربیات برای تمامی ساکنان در تمام نقاط شهر.
Schiewe et al. Dykes et al شهر دیجیتال به یک ساختار شهری خاص یا یک سازوکار ارتباطی رسمی اشاره ندارد بلکه این مفهوم یک رهیافت کارکردی است که در آن ۴ نوع اقدام مستقل تعریف می شود: شهر دیجیتال از داده ها و اطلاعات مرتبط با شهر در قالب دیجیتال پشتیبانی می کند؛ زیرساخت مخابراتی (فیزیکی یا مجازی به عنوان وسیله ای برای جریان اطلاعات را فراهم می آورد؛ خدمات نوآورانه و ارزش افزوده ارائه می دهد (مانند ترکیب داده های منابع مختلف مبتنی بر موقعیت مکانی و احتمالا با داشبوردهای تحلیل اطلاعات)؛ محیطهای مجازی در برنامه ریزی، تصمیم گیری و تحلیل داده ها در فرآیند مدل سازی را تامین می نماید.

چرا به شهر هوشمند نیاز داریم؟

شهرنشینی یک پدیده پایان ناپذیر است. امروزه 54٪ از مردم در سراسر جهان در شهرها زندگی می کنند ، انتظار می رود این رقم تا سال 2050 به 66٪ برسد. همراه با رشد کلی جمعیت ، شهرنشینی در طی سه دهه آینده 2.5 میلیارد نفر دیگر به شهرها اضافه خواهد کرد.
پایداری زیست محیطی ، اجتماعی و اقتصادی برای همگام سازی با این گسترش سریع که مالیات بر منابع شهر ماست ، یک ضرورت است. یکصد و نود و سه کشور در دستور کار اهداف توسعه پایدار (SDG) در سپتامبر 2015 در سازمان ملل متحد توافق کرده اند. اما همه ما می دانیم که تصمیمات و اقدامات متمرکز چگونه می توانند زمان ببرند.
خبر خوب؟
شهروندان و مقامات محلی مطمئناً در اجرای ابتکارات سریع چابک ترند و فناوری شهر هوشمند در موفقیت و تحقق این اهداف از اهمیت بالاتری برخوردار است.

چگونه فناوری اینترنت اشیا شهرها را هوشمندتر و بهتر می کند؟

اتصال بی سیم امن و فناوری اینترنت اشیا در حال تبدیل عناصر سنتی زندگی شهری - مانند چراغ های خیابان - به سیستم عامل های روشنایی هوشمند نسل بعدی با قابلیت های توسعه یافته هستند. این دامنه شامل یکپارچه سازی انرژی خورشیدی و اتصال به یک سیستم کنترل مرکزی مبتنی بر ابر است که به دیگر دارایی های اکوسیستم متصل می شود.
این راه حل ها بسیار فراتر از نیازهای روشنایی ساده می درخشند.

 • LED های تعبیه شده با قدرت بالا ، مسافران را در مورد مسائل مربوط به ترافیک هشدار می دهند ، هشدارهای شدید هوا را ارائه می دهند و هنگام ایجاد آتش سوزی در محیط ، سر و صدا ایجاد می کنند.
 • چراغ های خیابانی همچنین می توانند مکان های پارک رایگان و اسکله های شارژ EV را تشخیص دهند و به رانندگان هشدار دهند که از طریق یک برنامه تلفن همراه می توانند یک مکان باز پیدا کنند. شارژ حتی ممکن است در بعضی از مکان ها از خود چراغ لامپ باشد!
 • چه چیزی باعث موفقیت شهر هوشمند می شود

  علاوه بر مردم ، خانه ها ، تجارت و زیرساخت های سنتی شهری ، چهار عنصر اساسی برای رونق شهر هوشمند وجود دارد:
  اتصال بی سیم فراگیر

 • داده های باز
 • امنیتی که می توانید به آن اعتماد کنید
 • طرح های درآمدزایی انعطاف پذیر
 • شهر هوشمند

  آیا می توان شهر هوشمند را ایمن و قابل اعتماد کرد؟

  دوربین های متصل ، سیستم های هوشمند جاده ای و سیستم های نظارت بر ایمنی عمومی می توانند در صورت لزوم یک لایه محافظت و پشتیبانی اضطراری برای کمک به شهروندان ایجاد کنند.

 • اما در مورد محافظت از خود شهر هوشمند در برابر آسیب پذیری ها چه باید کرد؟
 • چگونه می توانیم در برابر هک ، حملات سایبری و سرقت داده ها دفاع کنیم؟
 • در شهرهایی که چندین شرکت کننده اطلاعات را به اشتراک می گذارند ، چگونه اعتماد کنیم که شرکت کنندگان همان کسانی باشند که می گویند هستند؟
 • و چگونه می توانیم اطلاعات درست و دقیق آنها را گزارش کنیم؟
 • شهر هوشمند تنها درصورتی می توانند کار کنند که بتوانیم به آنها اعتماد کنیم.

  چهار هدف اصلی امنیتی

  همه شرکای اکوسیستم - دولت ها ، شرکت ها ، ارائه دهندگان نرم افزار ، تولیدکنندگان دستگاه ها ، تأمین کنندگان انرژی و ارائه دهندگان خدمات شبکه - باید وظیفه خود را انجام دهند و راه حل هایی را دنبال کنند که چهار هدف اصلی امنیتی را رعایت می کنند: : بدون دسترسی عملی ، بلادرنگ و قابل اعتماد به داده ها ، شهر هوشمند نمی تواند پیشرفت

  شهر هوشمند

  در دسترس بودن

  کند. نحوه جمع آوری ، تقطیر و به اشتراک گذاری اطلاعات بسیار حیاتی است و راه حل های امنیتی باید از اثرات سو جلوگیری کنند.

  شهر هوشمند

  یکپارچگی

  شهر هوشمند به داده های قابل اعتماد و دقیق بستگی دارند. برای اطمینان از صحت و عاری بودن ازدستکاری داده ها باید اقداماتی انجام شود.

  شهر هوشمند

  محرمانه بودن

  برخی از داده های جمع آوری ، ذخیره و تجزیه و تحلیل شده شامل جزئیات حساس در مورد خود مصرف کنندگان است. برای جلوگیری از افشای غیرمجاز اطلاعات حساس باید اقداماتی انجام شود.

  شهر هوشمند

  پاسخگویی

  کاربران یک سیستم باید در قبال اقدامات خود مسئول باشند. تعاملات آنها با سیستم های حساس باید ثبت شده و با یک کاربر خاص در ارتباط باشد. جعل این امکانات باید سخت باشد و از یکپارچگی قابل اطمینان برخوردار باشد

  بهترین فناوری بی سیم برای شهر هوشمند چیست؟

  اولین بلوک سازنده هر برنامه شهر هوشمند ، اتصال بی سیم قابل اعتماد و فراگیر است.
  در حالی که هیچ یک برای همه وجود ندارد ، اما فناوری های تکامل یافته شبکه کم برق (LPWAN) برای اکثر برنامه های شهر هوشمند به دلیل صرفه اقتصادی و همه گیر بودن بسیار مناسب هستند.
  این فن آوری ها شامل LTE Cat M ، NB-IoT ، LoRa ، بلوتوث و چند فناوری دیگر است که همگی به بافت شهر متصل کمک می کنند. پیش بینی می شود که ظهور فناوری 5G یک رویداد آبخیزداری باشد که فناوری شهر هوشمند را به جریان اصلی هدایت می کند و استقرار جدید را تسریع می کند.

  هوشمندترین شهر‌های جهان

  بر اساس بررسی گروه «easypark» که یک مجموعه فعال در زمینه پارک هوشمند خودرو است ۱۰۰ کشور جهان از منظر ۱۹شاخص مورد بررسی قرار گرفته‌اند که اتفاقا همه شاخص‌ها از نوع دیجیتالی و هوشمند نیست (مثل میزان ترافیک، حمل و نقل عمومی، اکوسیستم تجاری و...)، اما بخش عمده شاخص‌ها به میزان توسعه‌یافتگی شهر‌ها در زمینه‌هایی، چون داشتن تاکسی‌های اینترنتی، داشتن سیستم پارک هوشمند، میزان استفاده از انرژی‌های پاک، دولت الکترونیک، داشتن نسل چهارم موبایل، سرعت اینترنت، ضریب نفوذ اینترنت، ساختمان‌های هوشمند و... بازمی‌گردد. در ادامه نگاهی داریم به هوشمندترین شهر‌های جهان که بر اساس این شاخص‌ها معرفی شده‌اند.

  کپنهاگ- دانمارک

  کپنهاگ را می‌توان به‌عنوان موفق‌ترین شهر در زمینه بهبود کیفیت زندگی خیابانی برشمرد. شهری که طی ۴۰ سال اخیر از یک شهر متمرکز بر خودرو به یک محیط شهروندگرا تبدیل شده و به همین دلیل رشد فضا‌های پیاده‌روی در این شهر زبانزد است. در زمینه شاخص‌های شهر هوشمند نیز کپنهاگ به یک شهر نمونه تبدیل شده. امتیاز بالای ۸۱/ ۹ در زمینه داشتن پارکینگ هوشمند و میزان بالای استفاده از سرویس‌های تاکسی اینترنتی (۶۲/ ۸) و رتبه نسبتا خوب در توسعه نسل چهارم موبایل (۶۳/ ۸) به همراه ضریب نفود بسیار بالای موبایل (امتیاز ۷۴/ ۹) کپنهاگ را در رتبه نخست هوشمندترین شهر‌های جهان قرار داده است.

  سنگاپور

  کشور کوچک، ولی ثروتمند سنگاپور نمونه یک حکمرانی موفق را در همه این سال‌ها به رخ جهانیان کشیده است. کشوری کوچکتر از بحرین که در جنوب شرقی آسیا و در میان همسایگان بزرگ و پرجمعیتی مانند مالزی و اندونزی به یکی از تکنولوژیک‌ترین شهر‌های جهان تبدیل شده است. سنگاپور همواره جزو کشور‌هایی بوده که روی هوشمندتر کردن زندگی شهروندانش تمرکز داشته است. سنگاپور، اما در جدول شهر‌های هوشمند امسال دو امتیاز ۱۰ (بالاترین امتیاز ممکن) را داشته است یکی در زمینه حمل و نقل عمومی و دیگری در زمینه مشارکت شهروندان. میزان رشد سنگاپور در زمینه هوشمند شدن حتی از رتبه اول این جدول یعنی کپنهاگ هم بالاتر است. توسعه ساختمان‌های هوشمند (۴۴/ ۸) و اکوسیستم تجاری خوب (۶۲/ ۸) در کنار توسعه نسل چهارم موبایل (۷۱/ ۸) از دیگر امتیاز‌های بالای سنگاپور در این جدول به شمار می‌آیند.

  استکهلم- سوئد

  حدود ۸۵ درصد ساکنان پایتخت یک میلیون نفری سوئد در صنایع خدماتی و مشاغل بانکی فعال هستند که در شرکت‌های بزرگی، چون IBM، اریکسون و الکترولوکس یا بانک‌های مختلف کار می‌کنند. در میان شاخص‌های شهر هوشمند استکهلم در زمینه دولت الکترونیکی امتیاز ۱۰ را داراست، ولی در زمینه انرژی‌های پاک، مشارکت شهروندان، سرعت اینترنت و ضریب نفوذ تلفن همراه نیز وضعیت این شهر در حد عالی است.

  زوریخ - سوئیس

  پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس در زمینه دارا بودن ساختمان‌های هوشمند رتبه ۱۰ را به خود اختصاص داده است. امتیاز این شهر از نظر سطح تحصیلات، داشتن اکوسیستم تجاری بسیار بالاست، اما از نظر دارا بودن وای فای عمومی و نسل چهارم موبایل وضعیت متوسطی دارد.

  بوستون - آمریکا

  بزرگ‌ترین شهر ایالت ماساچوست آمریکا با داشتن جمعیت ۷۰۰ هزار نفره از تاریخی‌ترین شهر‌های آمریکا به حساب می‌آید جایی که نخستین مدرسه و نخستین مترو در آمریکا را به خود دیده است. بعضی از بهترین دانشگاه‌های جهان مثل هاروارد، MIT، تافتس و دانشگاه بوستون در آن قرار دارد. بی‌جهت نیست امتیاز این شهر در زمینه سطح تحصیلات ۱۰ است. به جز این از نظر اکوسیستم اقتصادی نیز امتیاز بوستون ۱۰ است. بوستون یکی از بالاترین ضریب نفوذ‌های موبایل را دارد و وضعیت این شهر از نظر سرعت اینترنت نیز بسیار خوب است. این شهر از نظر استفاده از انرژی‌های پاک و ساختمان‌های هوشمند وضعیت ضعیفی دارد.

  توکیو - ژاپن

  توکیو بعد از نیویورک و لندن بزرگترین پایتخت صنعتی جهان است، اما این میزان پیچیدگی صنعتی باعث نشده این شهر روی توسعه هوشمندسازی و رفاه دیجیتالی شهروندانش کار ویژه‌ای انجام ندهد. توکیو شهری است که بار‌ها به خاطر زمین‌لرزه، آتش‌سوزی یا جنگ به‌طور کامل ویران شده و هربار با زیبایی بیشتر از نو ساخته شده است. این شهر در زمینه پارک هوشمند خودرو امتیاز بالایی دارد (۵۷/ ۹) همچنین در زمینه دارابودن وای‌فای، سرعت اینترنت و حمل و نقل عمومی هم اوضاع آن خوب است. توکیو در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک و محافظت‌های محیط زیستی امتیاز چندان خوبی نگرفته است.

  سانفرانسیسکو - آمریکا

  مگر می‌شود در زمینه شهر هوشمند صحبت کرد و از سانفرانسیسکو صحبتی نکرد. این شهر به دلیل مجاورت با سیلیکون، ولی (بسیاری از استارت‌آپ‌های مشهور مثل اوبر و توییتر در خود این شهر مستقر هستند) همواره شهر مورد آزمایش تکنولوژی‌های جدید بوده است اما جدا ازاین خود این شهر نیز روی هوشمندسازی بسیار تمرکز کرده است. امتیاز این شهر در زمینه سرعت اینترنت ۱۰ است، اما در زمینه وای‌فای عمومی، دارابودن اکوسیستم اقتصادی، پارکینگ هوشمند و تاکسی‌های اینترنتی هم اوضاع این شهر عالی است. امتیاز‌های ضعیف سانفرانسیسکو در زمینه شاخص‌های ترافیک و حمل و نقل عمومی است. شاخص تحصیلات در این شهر هم با وجود نزدیک بودن به دو دانشگاه استنفورد و برکلی در رده متوسطی قرار دارد

  شهر هوشمند

  آمستردام - هلند

  آمستردام زیبا در زمینه استفاده از دولت الکترونیکی و مشارکت شهروندان امتیاز‌های خوبی کسب کرده است. این شهر در زمینه دارابودن نسل چهارم موبایل و تحصیلات شهروندان و ترافیک کم هم زبانزد است. این شهر در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک و محافظت‌های محیط زیستی امتیاز جالبی ندارد.

  ژنو - سوئیس

  دومین شهر سوئیس که در لیست ۱۰ شهر برتر هوشمند جهان قرار دارد شهر آرام ژنو است. این شهر در زمینه ساختمان‌های هوشمند و دفع زباله هوشمند امتیاز کامل یعنی ۱۰ را به دست آورده و در زمینه انرژی‌های پاک و محافظت‌های محیط زیستی نیز اوضاع آن عالی است. سطح تحصیلات و اکوسیستم اقتصادی خوب ژنو آن را در مقام نهم لیست برترین‌ها قرار داده هرچند در این شهر به زحمت می‌توان تاکسی‌های اینترنتی مانند اوبر را اختیار کرد و همین جزو نقاط ضعف آن است.

  ملبورن - استرالیا

  ملبورن چهارمیلیون نفره اولین پایتخت استرالیا بود و حالا دومین شهر پرجمعیت این کشور محسوب می‌شود. شهری که لقب بوستانشهر دارد و بار‌ها عنوان بهترین شهر برای زندگی را به خود اختصاص داده است. ملبورن پس از لندن، بوستون و توکیو بالاترین شهر دانشگاهی جهان است به همین جهت رتبه این شهر از نظر سطح تحصیلات بسیار بالاست. اما نقطه اصلی قوت این شهر در کامل بودن شبکه نسل چهارم موبایل است که امتیاز ۱۰ را برای آن به ارمغان آورده است. این شهر در زمینه حمل و نقل عمومی، مشارکت شهروندان و ضریب نفوذ اینترنت هم امتیاز‌های خوبی به دست آ‌ورده، اما در مقابل محافظت‌های محیط زیستی آن بسیار ضعیف و اکوسیستم اقتصادی آن نیز متوسط است.

  ارزیابی شهر هوشمند

  بر اساس این تعریف از شهر هوشمند "شهر هوشمند، در واقع پیاده سازی منطقه ای فناوری اطلاعات و سایر فناوری ها جهت تحقق خدمات و زیر ساخت های عمومی و خصوصی پایدارتر، کارآمدتر و اثربخش تر، در راستای ارتقای کیفیت زندگی و کاهش اثرات زیست محیطی فضای شهر است" می توانیم برخی از اجزای شهر هوشمند را بیابیم : بعد سرزمینی، فناوری، خروجی و اهداف آن که کیفیت زندگی و محیط زیست برای شهروندان است. یک الگو ی اندازه گیری عملکرد که قادر باشد توضیح دهد طرح های شهر هوشمند چقدر می تواند زندگی را بهبود دهد. شامل پنج گام می شود.

  مرحله نام توضیح
  مرحله اول زنجیره ارزش شهر هوشمند از طریق تحلیل ادبیات موضوع، یک زنجیره ارزش برای شهر هوشمند طراحی می شود که شامل تمان فعالیت هایی است که قادرند ارزش خلق کنند، از برنامه ریزی استراتژیک گرفته تا سرمایه گذاری و ارزیابی خروجی و تاثیرات.
  مرحله دوم انتخاب شاخص عملکرد با بررسی مجموعه شاخص هیا شهری بین المللی، بهترین مجموعه اندازه گیری انتخاب می شود، البته با در نظر گرفتن فعالیت های مختلف لحاظ شده در زنجیره ارزش شهر هوشمند.
  مرحله سوم ایجاد داشبورد هوشمندی یک ابزار ارزیابی عملکرد، تنها فهرستی از شاخص ها نیست: داشبورد یک ساختار چند بعدی اندازه گیری عملکرد می سازد.
  مرحله چهارم پیاده سازی داشبورد داده ها را از بایگانی موجود و پایگاه داده های شهرداری به عنوان مبنا و روند زمانی تغییرات در ابعاد مختلف استراتژی شهر هوشمند جمع آوری کنید.
  مرحله پنجم مقیاس پذیری و پایداری داشبورد را توسعه دهید: از نمونه پایلوت اولیه گرفته تا یک نسخه جامع، آن هم با توجه به حوزه های متعددی که در شهر هوشمند لحاظ شده است.

  و تعریف صحیح در گام اول، مقالات بین المللی درباره مفهوم شهر هوشمند بررسی می شود و تعریف صحیحی از شهر هوشمند پیشنهاد می گردد که شامل ابزارهیا فناورانه هوشمند، اهداف و ذی ننفعان است. مفهوم چندبعدی شهر هوشمند برای هویت بخشی به نتایج موردانتظار از طرح ها و پروژه های شهر هوشمند و در نتیجه برای طراحی مجموعه شاخص های اندازه گیری عملکرد استفاده می شود.
  در گام دوم، نگارنده تعداد زیادی از شاخص های شهری بین المللی را بررسی می کند. مجموعه های بررسی شده، نمونه های معتبری هستند که توسط بسیاری از صاحب نظران بین المللی و نهادهای پژوهشی شناخته شده تدوین شده اند؛ مفیدترین شاخصها برای اندازه گیری عملکرد شهر هوشمند از این نمونه های معتبر استخراج شده اند. با استفاده از این روش، داشبورد شهر هوشمند با بهره گیری از شاخص های مورد تأييد آزموده شده در این زمینه ایجاد می شود.
  در گام سوم، داشبورد شهر هوشمند با هدف اندازه گیری هوشمندی یک شهر شکل می گیرد: هم برای ازیابی دستاوردها، و هم برای حمایت از تصمیم های آینده. این ؛ این سامانه شبیه به یک سیستم هوش شهر هوشمند معرفی می شود کسب و کار (یا هوش تجاری) است که برای جمع آوری داده، تولید شاخص ها، . پیونددهی آن به یک چارچوب و حمایت از فرآیندهای حکمروایی و تصمیم های و هوشمند شکل می گیرد. در گام چهارم، داشبورد هر هوشمند با استفاده از داده های آماری برگرفته از پایگاه های داده شهری یک شهر ایتالیایی که قبلا در یک استراتژی هوشمند عمیق و بزرگ درگیر بوده است تکمیل می شود. این مطالعه موردی هم برای تصدیق اثربخشی و مناسب بودن مجموعه شاخص ها مفید است و هم برای فراهم کاربرد داشبورد شهر هوشمند برای استفاده در شهرهای بیشتری در ایتالیا و در دنیا۔
  در گام پنجم، انعطاف پذیری و پایداری این مدل بررسی می شود؟ این امر با هدف استفاده از آن در شهرهایی با ابعاد مختلف و بکارگیری پویای آن در میان مدت متناسب با بلوغ روبه جلوی استراتژی شهر هوشمند و دگردیسی فناوری ها و اهداف هوشمندسازی است.

  شهر هوشمند

  تفاوت شهر هوشمند با شهر الکترونیک، شهر مجازی، شهر دیجیتال و شهر در دسترس چیست؟

  یکی از موضوعات و شکاف های موجود در میان متخصصان، پژوهشگران، مدیران شهری و دانشجویان، موضوع عدم شناخت مرز دقیق و تفاوت های بین انواع شهرهای ذکر شده می باشد. حتی در برخی موارد در اسناد و مراجع علمی این تداخل نیز به چشم می خورد و بسیاری از محققین را گمراه می کند. شاید یکی از علل این امر، بروز و ظهور تدریجی این واژه ها، بنا به مقتضی و شرایط شهرها باشد که باعث شده است مرزبندی بسیار دقیق و مشخصی در ابتدای شکل گیری واژه وجود نداشته باشد و به صورت تلفیقی با اصطلاحات قبلی مورد استفاده بوده اند. به هرحال عباراتی مانند: هوشمند، الکترونیک، دیجیتال، مجازی و دردسترس در کنار شهر ترکیبی می سازند که سمت و سو و هدفی را برای برمبنای فناوری اطلاعات برای شهر ترسیم می کند، اما برخی تفاوت ها میان آنها وجود دارد.
  اکنون زمان مناسبی می باشد که تفکیکی میان این واژه گان قائل شده و کمی بیشتر با تفاوت بین این شهرها و همچنین فواید و چالش های پیش روی هر یک آشنا شویم تا همگان به یک درک مشترک و مشخصی از این شهرها دست پیدا بکنند تا زمینه مطالعات بعدی در این زمینه به طور مناسبی فراهم شود. این شهرها بایکدیگر شباهت ها و همچنین تفاوت هایی دارند. برخی از بعد زمانی بر دیگری مقدم تر و برخی از جنبه ارائه خدمات بهتر به شهروندان در اولویت تر...
  در ابتدا سعی می شود تا از هرکدام از شهرها و مشخصات آنان توضیحاتی ارائه شود تا مخاطب با اطلاعات بیشتری به مطالعه قسمت های بعدی متن ادامه دهد.
  برای این که به شهری صفت « هوشمند» اطلاق شود، باید ابعاد و مشخصه های خاصی داشته باشد. دوهدف اصلی از پیاده سازی شهر هوشمند، یعنی: ارتقای کیفیت زندگی و توسعه اقتصاد پایدار می باشد تا بتوانند بیش ترین میزان بازدهی را در حوزه زندگی شهری داشته باشند. مهمترین نکته در زمینه هوشمند سازی شهرها اقدام به تغییر در سبک زندگی و فعالیت ها در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری است.
  یکی از واژگان معادل شهر هوشمند، شهر سیم کشی شده است. این واژه شاید به نوعی با سرآغاز پیدایش شهرهای هوشمنددر ارتباط باشد، چرا که شهرهای سیم کشی شده جایی است که در آن، شاه راه های اطلاعاتی، عامل اصلی در تأمین همه خدمات ارتباطی و اطلاعاتی مورد نیاز شهروندان بوده اند. درواقع شهر سیم کشی شده مدل ایده آل اواخر دهه 1960 بود که اکنون در مفهوم شهر هوشمند استحاله یافته است.

  شهر الکترونیک

  مهمترین تعریف شهر الکترونیک عبارت است از شهری با زیر ساخت های ارتباطی سخت افزار، نرم افزار و منابع انسانی مناسب که قادر است در بیست و چهار ساعت شبانه روز، بدون تعطیلی خدمات بخش های دولتی، نهادها، سازمان ها، شرکت ها، فروشگاه ها و سایر بخش های خصوصی یک شهر را به صورت ایمن و به روز در اختیار شهروندان قرار دهد. شهر الکترونیک، شهری است که اجرای اکثر فعالیت های آن از طریق امکانات مبتنی بر اینترنت و سیستمهای الکترونیک امکان پذیر باشد.
  در چنین شهری ضرورتی ندارد مردم برای انجام کارهای روزمره خود مانند پرداخت قبوض آب، برق ، تلفن ، پرداخت جرائم ، خرید املاک یا کالا وقت زیادی را صرف کنند ، بلکه تمامی این کارها را می توانند از طریق کامپیوتر شخصی خود ، هنگامی که به شبکه جهانی اینترنت متصل است انجام دهند. همینطور مشارکت در فعالیت های شهری از جمله ارتباط با مسئولین ادارات ، بنگاههای اقتصادی و اجتماعی ، شهردار و سایر مسئولین شهری تا حد زیادی تسهیل میگردد و خدمات به شهروندان به گونه ای ساده تر و مطلوب تر ارائه می شوند. از طرفی دیگر بر کارایی مدیریتی و عملیاتی شهر نیز افزوده می شود ، تا آنجا که ساکنین شهر میتوانند در اسرع وقت در جریان اتفاقات و رویدادهای شهر قرار بگیرند و برای رفع آنها اظهار نظر کنند.
  در این شهر ارتباطات و تعاملات فی مابین سازمان ها افزایش یافته و دسترسی به خدمات مورد نیاز را برای مردم ، تجار و دیگر افراد مرتبط با شهر فراهم میسازد . بنابراین در یک شهر الکترونیک محدودیت های یک شهر عادی و سنتی وجود ندارد و از آنجا که اکثر فعالیت ها به صورت الکترونیکی و از طریق شبکه جهان گستر اینترنت انجام می گردد ، دیگر به حضور فیزیکی افراد در محل مورد نظر زیاد نیست. بلکه امکان دسترسی به کلیه اماکن ، مؤسسات و اداره ها از طریق اینترنت امکان پذیر است.

  فعالیت های شهر الکترونیک