جدول محتوا

جدول محتوا

حکمرانی هوشمند

حکمرانی هوشمند

منظور از حکمرانی هوشمند ارائه بستری برای مدیریت یکپارچه امور شهر می‌باشد. این بستر باید ارائه دهنده سرویسها و تعاملات بین اجزاء شهر در راستای نایل شدن به شهری موثر و کارا ‌باشد.

مهمترین ابزار موثر در این زمینه استفاده از فاوا (شامل زیرساختهای ارتباطی، سخت‌افزار و نرم‌افزار)، بهره‌گیری از فرآیندهای هوشمند و تصمیم‌گیری مبتنی بر اطلاعات می‌باشد.تعامل و مشارکت کلیه عوامل خصوصی، دولتی و حکمرانی شهر از الزامات دستیابی به حکمرانی هوشمند می‌باشد.توسعه بعد حکمرانی هوشمند، با توجه به ماهیت بنیادی آن در بنای شهر هوشمند، زمینه‌ساز توسعه دیگر ابعاد هوشمندسازی نیز می‌گردد. حکمرانی هوشمند شامل مشارکت سیاسی و فعال، خدمات شهروندی و استفاده هوشمند از دولت الکترونیک می باشد. علاوه بر این حکمرانی هوشمند به استفاده از کانال های ارتباطی جدید، از قبیل دولت الکترونیک و یا «دموکراسی الکترونیک» اشاره دارد.

جلب مشارکت شهروندان یک هدف دست نیافتنی است ، و باعث می شود شهرها پتانسیل فن آوری های جدید اطلاعات و ارتباطات (ICT) را به عنوان وسیله ای برای افزایش تعامل عمومی بدست آورند. به نظر بسیاری مشارکت مجهز به فناوری اطلاعات و ارتباطات راهی آشکار و مناسب برای ایجاد ابزاری برای گفتگو بین مقامات محلی و ساکنان شهری برای پیشرفت جمعی پایداری شهری است. بنابراین ، ما حکمرانی هوشمندانه را به عنوان یک رویکرد اجتماعی-فنی می بینیم ، که پتانسیل فناوری را با اشکال جدید همکاری دولت محلی و شهروندان با هدف حل و فصل مسائل شهری بر اساس اصول پایداری همسو می کند. اگرچه توسعه پایدار مفهوم پردازی های متنوعی دارد ، اما تعریف ما مربوط به آنچه در گزارش بروندلند ارائه شده است: توسعه ای که نیازهای حال حاضر را برآورده می کند بدون اینکه توانایی نسل های آینده در تأمین نیازهای خود را به خطر بیندازد

تأثیر فناوری مدرن را می توان در همه جنبه های زندگی ما احساس کرد ، حتی در نحوه عملکرد دولت ها. با حکمرانی هوشمند ، کشورها در سراسر جهان قرار است آموزش ، امنیت ، حمل و نقل ، مدیریت منابع و زیرساخت های اقتصادی خود را بهبود بخشند

حکمرانی هوشمند می تواند با ایجاد یک فضای همکاری برای شهروندان و مشاغل ، وضعیت را بهبود بخشد. علاوه بر این ، فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) فضایی مبتنی بر اطلاعات را بوجود آورده است که می تواند توسط دولت هوشمند برای برقراری ارتباط و همکاری با مشاغل و شهروندان مورد بهره برداری قرار گیرد. و اصول حاکمیت خوب را می توان با کمک حکمرانی هوشمند به طور موثرتری اعمال کرد. دولت های هوشمند می توانند بر اساس چهار مدل مختلف بنا شوند

برای حمکرانی هوشمند چه زیر ساخت هایی لازم است؟

دولت ها باید یک زیرساخت مناسب ایجاد کنند تا عملکرد روان حکمرانی هوشمند تسهیل شود. برای توسعه زیرساخت های سازمانی ، می توان از برنامه دولت الکترونیکی استفاده کرد. دولت الکترونیکی شهروندان و سازمان ها را قادر می سازد تا با دولت ارتباط برقرار کرده و اطلاعات حیاتی را با استفاده از اینترنت مبادله کنند. و ، دولت ها می توانند اطلاعات شخصی شهروندان را از طریق رسانه ای بدون کاغذ ثبت کنند. اما ، ذخیره سازی داده ها یک مسئله اصلی با دولت الکترونیک است. ذخیره سازی سخت افزار دارای محدودیت های حافظه است ، در حالی که داده های ذخیره شده در فضای ابری می توانند هک شوند. از این رو ، یک ابر غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین می تواند برای غلبه بر محدودیت های ذخیره سازی و جلوگیری از نقض داده ها مفید باشد.

برای ایجاد زیرساخت های فیزیکی ، کارهایی مانند مدیریت انرژی هوشمند ، مدیریت هوشمند آب ، جابه جایی هوشمند و بسیاری کارهای دیگر باید انجام شود. برای مدیریت هوشمند انرژی ، یافتن منابع انرژی تجدیدپذیر، استفاده از کنتورهای پیشرفته و استفاده از فناوری های مدرن برای اتوماسیون و نظارت بر توزیع برق ضروری است. هدف مدیریت انرژی هوشمند کاهش قیمت انرژی و تأثیر گرم شدن کره زمین است. در حالی که ، مدیریت هوشمند آب به مشکلات کمبود آب و تصفیه آب می پردازد. استفاده از فن آوری های نوآورانه برای بهبود مدیریت آب می تواند در تأمین آب تمیز برای مناطق مستعد کمبود آب کمک کند. در همین حال ، جابه جایی هوشمند هدف سازگاری با محیط زیست ارزان تر گزینه های حمل و نقل است. علاوه بر این ، می توان از دوربین های مدار بسته و هوش مصنوعی برای مدیریت بهتر ترافیک و یافتن مکان های خالی پارکینگ با هم استفاده کرد.

آموزش هوشمند و مراقبت های بهداشتی هوشمند برای توسعه زیرساخت های اجتماعی ضروری است. آموزش هوشمند با بهره گیری از فناوری های مدرن مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا امکانات آموزشی بهتری را ارائه می دهد. هوش مصنوعی می تواند وظایفی مانند آزمون های درجه بندی و ایجاد رابط های یادگیری سفارشی را با کتاب های دیجیتال به طور خودکار انجام دهد. علاوه بر این ، اینترنت اشیا می تواند برای ایجاد یک فضای یادگیری تعاملی و برای حضور و غیاب استفاده شود. مراقبت های بهداشتی هوشمند با جمع آوری داده های بیمار برای تشخیص از راه دور ، درمان از راه دور ، سوابق بهداشتی آنلاین و سیستم های نظارت بر بیمار سروکار دارد.

برای داشتم حمکرانی هوشمند، چه تکنولوژی لازم است

حکمرانی هوشمند از فناوری های مدرن برای کاربردهای مختلف استفاده می کند. به عنوان مثال ، هوش مصنوعی می تواند برای شناسایی چهره در نظارت هوشمند مورد استفاده قرار گیرد ، جایی که مقامات محلی می توانند مجرمان و مظنونان را در میان جمعیت شناسایی کنند. علاوه بر این ، دوربین های مدار بسته با هماهنگی چراغ های راهنمایی و هدایت جریان وسایل نقلیه در جاده ها می توانند در مدیریت ترافیک کمک کنند.

به طور مشابه ، اینترنت اشیا را می توان برای منافع بخش دولتی استفاده کرد. سنسورهای اینترنت اشیا را می توان روی اشیای مختلف بیرونی نصب کرد تا داده های مهم را برای تجزیه و تحلیل جمع آوری کند. به عنوان مثال ، غول فناوری انویدیا Metropolis را برای ایمنی عمومی ، مدیریت ترافیک و بهینه سازی منابع با استفاده از دستگاه های اینترنت اشیا و یادگیری عمیق برای تجزیه و تحلیل ویدیو معرفی کرده است. در حال حاضر ، 17.3 میلیون دستگاه IoT در شهرهای هوشمند اتحادیه اروپا وجود دارد که با تجزیه و تحلیل عوامل مختلف مانند الگوهای حمل و نقل ، منطقه بندی ، نقشه برداری ، افزایش جمعیت و مصرف غذا و آب در برنامه ریزی شهری کمک می کنند.

خدمات مالی مبتنی بر بلاکچین می تواند در انتقال و دریافت پرداخت برای سازمان های مختلف کمک کند. علاوه بر این ، بلاکچین برای اجرای قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد ، جایی که پرداخت ها می توانند پس از تحقق شرایط از پیش تعیین شده به صورت خودکار انجام شوند. و به دلیل شبکه شفاف ، توزیع شده و رمزگذاری شده احتمال کلاهبرداری کاهش می یابد.

منافع وجود دولت هوشمند

مشارکت پیشرفته شهروندان

حکمرانی هوشمند واسطه ای برای تعامل بین دولت و شهروندان ایجاد کرده است. با کمک ابزارهای ICT ، دولت ها می توانند با شهروندان ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این ، شهروندان می توانند در مورد آخرین برنامه ها ، سیاست ها و طرح های دولتی نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهند. این بازخورد مستقیماً به رهبران ، مشاوران و مدیران شهری مربوطه می رسد.

دسترسی به اطلاعات مهم

با حاکمیت هوشمند ، شهروندان می توانند به راحتی به داده های دولت مربوط به بودجه ، هزینه و سرمایه گذاری دسترسی داشته باشند. همه داده ها به جز اطلاعات حیاتی که می توانند امنیت و امنیت شهروندان را تهدید کنند ، برای عموم مردم قابل مشاهده خواهد بود. از این رو ، شفافیت پاسخگویی بهتر دولت را تضمین می کند.

دموکراسی بهتر

دولت الکترونیکی می تواند اقدامات شناسایی و احراز هویت را برای جلوگیری از تقلب در انتخابات انجام دهد. علاوه بر این احراز هویت رای دهندگان به صورت دیجیتالی برای ایجاد یک سیستم رأی گیری راحت و امن ارائه می دهد. و آرا آنلاین ایمن می تواند حریم خصوصی و ناشناس ماندن رای دهندگان را امکان پذیر کند.

شمول مالی و اجتماعی

بخش عمده ای از جمعیت جهان مستضعف و بی سواد هستند. چنین جمعیتی استفاده از خدمات مالی را دشوارتر می کند. بنابراین ، حکمرانی هوشمند می تواند با ارائه راهکارهای بانکی و مالی به جمعیت مستضعفین کمک کند.

آینده پایدار

حکمرانی هوشمند فرهنگ تصمیم گیری آگاهانه را ارتقا خواهد داد. تجزیه و تحلیل های به دست آمده با کمک فن آوری های مدرن به برنامه ریزی سیاست های بهتر کمک می کند که حفاظت از منابع و محیط زیست ، توسعه جامعه ، امنیت شهروندان ، آموزش و اشتغال بهتر و رفاه عمومی را هدف قرار می دهد.

مشارکت بخش خصوصی

سازمانهای خصوصی در تحقیق و توسعه فناوریهای مدرن به طور برجسته ای پیشرفت کرده اند. همچنین سازمان ها از قبل از نقاط قوت و محدودیت های فن آوری های موجود آگاهی دارند. بنابراین ، سازمان های خصوصی می توانند در برنامه ریزی برای استقرار موفقیت آمیز فناوری ها به دولت ها کمک کنند. علاوه بر این ، شرکت های خصوصی می توانند سرمایه گذار بالقوه پروژه های دولتی باشند.

چگونه می توانید حکمرانی هوشمندانه را اجرا کرد

دولت ها پس از درک مزایا و پتانسیل حاکمیت هوشمند، به یک نقشه راه برای تصویب موفقیت آمیز حکمرانی هوشمند نیاز دارند. برای این منظور ، دولت ها می توانند مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنند:

با ظهور فن آوری مدرن ، حکمرانی هوشمند می تواند بر پایه و اساس اصول حاکمیت خوب بنا شود. بنابراین، دولت ها باید بین حکمرانی هوشمندانه که ملت و اقتصاد آنها را با ابزارهای پیشرفته توسعه می دهد یا همان اصول حاکمیت خوب قدیمی که در چندین زمینه وجود نداشت ، تصمیم بگیرند.